⏰ Argánový olej - dopredaj

⚠️ NOVINKA - konopné semienka ⚠️

ZĽAVA 20% 💶 v newsletteri

Bio Psyllium (skorocel indický) 500g

9,89€ s DPH
(8,24€ bez DPH)

Vláknina Bio PSYLLIUM, (skorocel indický) – 500g v uzatvárateľnom vrecku

Výrobca: KRÄUTERLAND

Katalógové číslo: VD-015 Kategórie: ,

Šupky skorocelu vajcovitého (latinsky Plantago ovata) z Indie sú ideálne na zhodnotenie stravy, ktorá je často chudobná na belastné látky. V šupkách sa nachádza veľké množstvo prírodných slizovitých látok.

Čo je Psyllium (skorocel indicky)?
Indické psyllium (lat: Psyllium semeno) nie je objav našej doby, ale bol po stáročia aplikovaný v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne. Domovom tejto rastliny rodu skorocelovité je predovšetkým India a Pakistan. Existuje viac ako 100 rôznych rastlín v rámci čeľade skorocelovité; ale iba tie, ktoré pochádzajú z indického regiónu sa najlepšie hodia na použitie u ľudí.
Existujú 2 druhy indického psyllia. Jedno sa skladá z celého semena – vrátane škrupiny (Der Indische Flohsamen), pričom druhé pozostáva naozaj len zo škrupín semien (die Indischen Flohsamenschalen). Aby sme získali samotné semená, musí byť celé psyllium rozdrvené strojom a ľahké škrupiny sú potom prostredníctvom silného prúdu vzduchu vyfúknuté preč.

Ktoré vlastnosti indického psyllia sa využívajú?
Účinok indického psyllia je založený na jeho schopnosti viazať kvapaliny, čiže dokáže napúčať. Za túto schopnosť je zodpovedný sliz, obsiahnutý v psylliu. Psyllium obsahuje 25-30% slizu, čo je viac ako dvakrát toľko, ako obsahuje jemu najbližšia rastlina z čeľade skorocelovité, ktorá má iba 10 až 13% obsahu slizu. Semená indického psyllia sú schopné prijať také množstvo kvapalín, ako je 40-násobok ich hmotnosti, čo teda vedie k zodpovedajúcemu obrovskému zväčšeniu ich objemu.

Prečo je táto jedinečná vlastnosť zväčšovania objemu taká významná?
Indické psyllium má schopnosť napučiavať v žalúdku a v čreve a to je jeho blahodarná schopnosť. Ako už bolo spomínané, semená psyllia napučiavajú v žalúdku a tým, že zväčšia svoj objem až 40-násobne, prispieva to k pocitu sýtosti. 100g indického psyllia obsahuje iba 21kcal, a teda je veľmi vhodný aj počas chudnutia. Ale nielen voda je viazaná indickým psylliom. V tenkom čreve je prostredníctvom slizu pohlcovaný aj cholesterol a následne vylúčený so stolicou. V prípade, že je stolica príliš vodnatá (hnačka), môže byť psyllium použité, aby stolicu navrátilo do viac viskózneho stavu. V opačnom prípade (zápcha) je funkcia čriev povzbudená vďaka napučaným semenám psyllia, pretože stúpajúci tlak peristaltiky čriev je stimulovaný, a tým je rýchlejšie vyvolaný reflex spúšťajúci defekáciu.

Môže byť psyllium využívané aj na vonkajšie použitie?
Indické psyllium sa hodí vynikajúco aj na na vonkajšie použitie pri vredoch, abscesoch ako aj pri vytknutí, vykĺbení a ďalších tupých poraneniach pohybovej aparatúry. K tomuto je indické psyllium použité vo forme obkladov. Na liečbu abscesov sa psyllium namočí v teplej vode. Pre liečenie vykĺbení, vytknutí a pod. sa nechá indické psyllium napučať v studenej vode. Mala by sa vytvoriť roztierateľná pasta, ktorá sa aplikuje na miesta poranenia a následne sa zakryje látkou. Pasta sa nechá pôsobiť 1 až viac hodín. Zvyšky kaše možno ľahko odstrániť vodou. Teplá kaša zmäkčuje zapálené oblasti, absorbuje prebytočný tkanivový mok a podporuje hojenie rán. Studená kaša lieči tupé poranenie tým, že odvádza teplo z poranenej oblasti preč a pôsobí tak chladivo. Aj v tomto prípade absorbuje pasta tkanivový mok a teda zmenšuje opuchy.

Na čo by sme mali dbať pri prijímaní indického psyllia?
Je veľmi dôležité, aby sa zabezpečil dostatočný príjem tekutín.
Neberte indické psyllium v ľahu alebo v noci pred spaním. Psyllium by mohol napučiavať v pažeráku, a tak brániť v dýchaní.

Koľko indického psyllia by sa malo prijať denne?
Pri použití semien psyllia (Flohsamenschalen), je denná dávka nižšia (v dôsledku ďaleko vyššej schopnosti napučania) ako pri použití celého psyllia (Flohsamen): denná dávka by mala byť od 5 do max. 20 g.
Tu je to takisto podmienené časom prechodu tráviacim traktom a treba poznamenať oneskorený nástup účinku: nástup účinku zvyčajne nastáva po 12 až 24 hodín, maximálny možný účinný efekt je očakávaný najskôr po 2-3 dňoch. Takisto treba u psyllia dbať na veľmi vysokú schopnosť viazania kvapalín.
S príjmom sa spravidla začína v malých dávkach, a to tým, že sa 2 čajové lyžičky indického psyllia (množstvo zodpovedajúce približne 5 gramov semien) nechajú napučať v 200 ml vody a následne sa vypijú. Hneď za príjmom by to malo byť zapité ešte ďalšími 1-2 pohármi vody. Denná dávka môže byť – primerane podľa osobnej potreby – postupne zvýšená až na 20 g psyllia.
Prípadne si môžete dávať denne 2-3 čajové lyžičky indického psyllia ako doplnok do jogurtov, müsli alebo ovocného pyré.

Odporúčané dávkovanie:

Denne 5 – 15g šupiek skorocelu nasypať do pohára s vodou a vypiť, pred vypitím nechať krátko napučať. Na 1 čajovú lyžičku (cca 5g) je potrebný aspoň 1 pohár vody. Pri spotrebe belastných látok treba dbať bezpodmienečne na dostatočný prísun tekutín.

Zloženie:

Šupky skorocelu vajcovitého pôvodom z Indie, vcelku, vhodné pre vegánov, bez laktózy a gluténu.

Priemerné nutričné hodnoty na 100g:

Energia:…………………………………87,9kj/21kcal
Tuky:…………………………………….0,6g
z toho:
-nasýtené mastné kyseliny:……….0g
Sacharidy:……………………………..1,7g

z toho:

-cukry:………………………………….0g
Balastné látky:……………………….83,7g
Bielkoviny:…………………………….2,4g
soľ:………………………………………0g

Dôležité upozornenia:

Indické Psyllium by nemalo byť užívané pri prípadnom upchatí čriev alebo
patologickom zúžení pažeráka / alebo žalúdku / črevného traktu. Pri užívanítohto produktu ako výživového doplnku neprekračovať odporúčané dávkovanie. Neužívať ako náhradu vyváženej, pestrej stravy a zdravého spôsobu života. Uchovať v chlade, suchu, mimo dosahu malých detí a chrániť pred svetlom.

UPOZORNENIE:
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach zakazuje označovať na výrobkoch a miestach, ktoré výrobky predávajú (e-shop) zdravotné účinky produktu. Preto podľa tohto nariadenia nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení produktu prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov.

 

Ste fajčiar alebo bývalý fajčiar – a máte kvôli tomuto zlozvyku ťažkosti s trávením? Práve psyllium je tak bohatým zdrojom vlákniny, že jeho efekt bude ako by ste si dopriali probiotiká z lekárne. Psyllium je prírodnou verziou probiotík – ak máte tráviace ťažkosti alebo užívate väčší objem liečiv, je skvelou alternatívou ku komerčným tabletovým probiotikám (poraďte sa najprv so svojim lekárom alebo lekárnikom).

Ďalšie informácie

Hmotnosť 0.6 kg

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Tento produkt môžu ohodnotiť len prihlásení zákazníci, ktorí si ho kúpili.