BIO Chia semienka 500g

BIO Chia semienka 500g

Hodnotenie produktu: 4.75/5 (16x)

Vaše hodnotenie:

AKCIA 30%

BIO organické Chia semená (Salvia hispanica), čierne 500g

6,93 € s DPH

9,90 € s DPH Zľava 30%

Skladové číslo:

Dostupnosť: Skladom

Výrobca: KRÄUTERLAND

BIO organické Chia semená, čierne 500g

Naše BIO chia semená (Salvia hispanica) sú čisté organické produkty obsahujúce najrôznejšie zložky vysokej kvality. S omega-3 mastnými kyselinami, bielkovinami, vápnikom, vitamínmi a ďalšími minerálmi a stopovými prvkami môžu ľahko uspokojiť energetické potreby.

Využitie Chia semiačok:

Príprava pekárskych výrobkov a zdokonalenie jogurtu, obilnín, šalátov, polievok, smoothies a dezertov.

Spotreba:

Od kúpy produktu spotrebujte do 12 mesiacov. Po otvorení produktu je potrebné ho čo najskôr spotrebovať.

Skladovanie: 

Chladné, tmavé a chránené pred svetlom.

Dávkovanie: 

Spotreba semiačok chia surových alebo použitých v jedle (s dostatočným príjmom tekutiny). Odporúčaný príjem: 1 až 3 krát 4 gramy (max 15 gramov) denne.

Právne upozornenie:

Kvôli Vykonávacie rozhodnutie Komisie z 22. januára 2013, ktorým sa schvaľujú využitie Chia semien ako novej zložky potravín podľa nariadenia (ES) č. 258/97 Európskeho parlamentu a Rady, aby denný príjem 15 gramov Chia semienka nesmie byť prekročená. Nie je preto náhradou za vyváženú a rozmanitú stravu a / alebo zdravý životný štýl s chia semenami.

Zloženie:

100% BIO chia semiačka čierne (Salvia hispanica).

Výživové hodnoty " BIO chia semiačok "

Priemerné nutričné ​​hodnoty

100 g

Pre 15 g

energia:

1832 kJ / 444 kcal

275 kJ / 66 kcal

tuk

31 g

4,7 g

z toho
- nasýtené mastné kyseliny


3,8 g


0,6 g

- polynenasýtené mastné kyseliny

24,2 g

3,6 g

(z toho: Omega-3)

18,5 g

2,8 g

sacharidy

4,5 g

0,7 g

z toho cukry:

0,8g

0,1g

 

Recepty s chia semiačkami:

Semiačka chia sú bez chuti a bez zápachu. Preto môžu byť dobre integrované do širokej škály receptov. Typické recepty sú:

  • Chia gél
  • Chia Pudding
  • Chia palacinky
  • Chia Chlieb
  • Chia zmrzlina

1. Chia gel

Chia gél je považovaný za klasický základný recept na použitie chia semien. Tým, Chia semená sú v pomere 1: 6, s kvapalinou, ako je to žiaduce ( Napríklad voda či mandľové mlieko) sa zmiešajú (napríklad 1 šálka Chia-semiačok s 6 šálok mandľového mlieka). Zmes musí byť potom v chladničke „odležať“, takže semená majú čas na zväčšenie svojho objemu. Po asi dvoch hodinách sa vytvorí gélová hmota, ktorá môže byť použitá ako základ pre širokú škálu receptúr. Chia gél sa môže uchovávať v chladničke asi týždeň.

2. Chia pudding

Chia puding je ďalší klasický recept, ktorý je pomerne ľahký na prípravu. Princíp je rovnaký ako chia gél. Na tento účel umiestnite do misky asi štyri polievkové lyžice chia, spolu s 250 mililitrami tekutiny podľa výberu, dobre premiešajte a potom umiestnite do chladničky na dve hodiny, aby chia semiačka  zväčšili svoj objem. V závislosti od chuti môže byť zmes dochutená aj rôznym korením (napr. Kakao, vanilka, škorica) alebo sladidlami, ako je med. Podľa svojho priania si puding ozdobíte ovocím. Chia puding v chladničke vydrží až týždeň a môže slúžiť ako rýchly základ pre raňajky.

3. Chia palacinky

Chia semiačka sa dajú ľahko pripraviť na výrobu lahodných palaciniek. Nepotrebuje ani múku. Pre palacinky chia sa používajú dva banány, štyri vajcia a dve až tri polievkové lyžice chia semien (môžete pridať štipku škorice či vanilkového extraktu). Banány sú najprv rozdrvené a miešané s vyšľahanými vajcami. Po vymiešaní banánou s vajíčkami pridáme chia semená a korenie (škorica, vanilka).  Napriek tomu, že palacinky môžu byť tiež pripravené s múkou, počet kalórií sa môže znížiť jej vynechaním.

4. Chia chlieb

700 g pšeničnej múky (špaldovej, pohánkovej, ražnej), alebo alternatívne zmes múky a sušené droždie,

20 g sušeného droždia,

tri až štyri polievkové lyžice chia semená a ľanových semiačok. 

Zložky sa zmiešajú, pomaly sa pridávajú do 400 mililitrov vlažnej vody a všetko sa spracuje na lepivé cesto. To potom musí postáť asi hodinu, kým nedosiahne približne dvojnásobnú veľkosť. Potom sa cesto vyformuje do bochníka a posypeme ho niekoľkými semenami chia. 

Piecť v rúre na 180 stupňov približne jednu hodinu.

5. Chia zmrzlina

Chia zmrzlina sa dá ľahko pripraviť a je veľmi osviežujúca. Zmrzlina sa pripravuje podobne ako puding. Pre tento účel dve polievkové lyžice chia semien a 250 mililitrov mlieka (mandľové, kokosové, alebo kravské mlieko) sa spoločne miešajú. Môžeme pridať 100 gramov rôzneho ovocia podľa chuti. Podľa chuti pridáme sladidlo (med, agávový sirup, stevia) Zmrzlinu uložíme do chladnička a necháme ju tam aspoň 2 hodiny aby sa podarilo napučenie chia semiačok. Gélová hmota sa potom naplní do ľadových foriem a nechá sa zmraziť cez noc v mrazničke.

 

Zložky BIO chia semiačok:

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny:

100 gramov semien chia obsahuje asi 19 gramov omega-3 mastných kyselín. Predovšetkým denná spotreba omega-3 mastných kyselín môže byť splnená trojnásobne s jednou dávkou semien chia. Omega-3 mastné kyseliny tiež zohrávajú úlohu pri syntéze bielkovín. Avšak omega-3 mastné kyseliny sú účinné len v spojení s omega-6 mastnými kyselinami, ktoré sa vyskytujú v pomere 1: 3 v semenách chia.

Proteíny:

Viac ako 20 percent semien chia je bielkovina, čo je dôvod, prečo malé semená môžu dobre konkurovať rastlinnej sóji. Zvlášť pre vegánov a vegetariánov sú dôležitým zdrojom bielkovín.

Vláknina:

Na 25 gramov semien chia tvorí asi osem gramov vlákniny. Výsledkom je, že semená chia poskytujú dlhotrvajúci pocit sýtosti, pretože črevo je dobre naplnené a chia semená môžu tiež viazať veľké množstvo vody. Navyše vláknina prispieva k pomalšiemu rozpadu sacharidov.

Vitamín B1:

Vitamín B1 je asi jedenásť percent obsiahnutých v dvoch polievkach čajových semien.

Vitamín B3:

Dve polievkové lyžice semien chia obsahujú asi 18 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu B3.

Vitamín E:

Asi jedna tretina denných požiadaviek na vitamín E sa nachádza v dvoch polievkach čajových semien.

Vápnik:

Jedna polievková lyžica semien chia obsahuje viac vápnika ako pohár mlieka. 

Železo:

V 25 gramoch semien chia sú asi 1,65 miligramov železa. S dvoma polievkovými lyžicami možno pokryť asi 13 percent denných odporúčaných potrieb. Semená chia teda obsahujú trikrát viac železa ako surového špenátu.

Draslík:

V 25 gramoch chia obsahujú semená približne 150 miligramov draslíka, čo pokrývalo asi osem percent dennej odporúčanej sumy.

Magnézium:

V 25 gramoch semien chia sú asi 73 miligramov horčíka. To pokrýva jednu pätinu dennej potreby horčíka.

Meď:

S dvoma polievkovými lyžicami chia semien sa môže pokryť asi 25 percent dennej potreby medi.

Fosfor:

Chia semená obsahujú 135 miligramov fosforu na gram. Denná dávka chia semiačok pokrýva 11% z odporúčanej dennej dávky fosforu.

Zinok:

25 gramov semien chia obsahuje 1,25 miligramu zinku, čo je asi 8 percent dennej odporúčanej hodnoty.

 

UPOZORNENIE:
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach zakazuje označovať na výrobkoch a miestach, ktoré výrobky predávajú (e-shop) zdravotné účinky produktu. Preto podľa tohto nariadenia nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení produktu prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov.

Prihlásenie

Udeľujem spoločnosti Biopoint.sk, s. r. o. súhlas so spracovaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Biopoint.sk, s. r. o.. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie tu.